Home / Blog / Genel: Köpeklerde Stres

Köpeklerde Stres

 

Stres; canlı organizmanın yaşam şartlarına etki eden çeşitli iç ve dış etkenlere karşı göstermiş olduğu reaksiyona verilen addır.

Köpeklerde, kendilerini olumsuz etkileyen çeşitli durumlar karşısında değişik tepkiler verirler. Bu tepkilerin şiddeti yaşanılan olumsuzluğa bağlı olarak farklılık gösterir.
Strese neden olan faktörler olarak,
Yaşam şartlarındaki değişiklikler (Ortam değişikliği, yeni insanlar, sahip değişikliği vs)
Konforlu Olmayan Yaşam Koşulları
Hormonal değişimler
Hastalıklar
Isı değişimleri
Gebelik ve süt verme
Aşırı eğzersiz
Yetersiz ve dengesiz beslenme
Yemek veya dışarı çıkma saatlerindeki düzensizlikler
Bazı köpeklerde (özellikle küçük ırklarda) traş ve banyo
Stres, stresi yaratan faktöre, köpeğin genetik yapısına, ortama bağlı olarak değişik derecelerde belirtiler görülür ve hafif dereceli stres ve ciddi dereceli stres olarak basitce sınıflandırılabilinir.
Hafif stres vakalarında itaatsizlik iştah kaybı, hırlama, dikkat dağılması gibi belirtiler görülebilir. Bu durumlarda şartların düzeltilmesi, stres kaynağının ortadan kaldırılması ile kısa sürede iyileşmeler gözlenir.
Ciddi stres vakalarında sessizlik, ilgisizlik ve tepkisizlik, depresif tavır, insanlardan kaçmak gibi belirtiler görülebilir. Böyle ciddi stres vakalarında dehidrasyon ve aşırı iştahsızlık, yoğun tüy dökümü ileri düzeydedir.
Stresli bir köpekte, çeşitli davranış bozuklukları görülebileceği gibi fizyolojik değişiklikleri de gözlemlemek mümkündür. Stresin neden olduğu en önemli durum immun sistemin baskılanması ve vücudun hastalıklara yatkın hale gelmesidir.

Comments

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Acil Veteriner Hizmeti Copyright © 2010